Moje Papierki - Moje Zapiski Zapiski o wszystkim, w tym wiele szkiców

admin 24.09.2020

BitCoin - wymogi prawne

2,90 / 20 głosów

Polecane: pergola tarasowa

W ramach strategii, która ma stać się preferowaną metodą wysyłania wirtualnych walut do kupujących, firmy zajmujące się wirtualnymi walutami muszą spełniać wiele wymogów prawnych. Wymaga to od firm przeprowadzających transakcje przestrzegania wymogów regulacyjnych, w tym uzyskiwania identyfikacji klienta i przeprowadzania identyfikacji klienta. W niektórych krajach takie wymagania mogą być nawet wykorzystywane w celu uniemożliwienia prawidłowego funkcjonowania firm zajmujących się walutami wirtualnymi.

Ze swojej strony Europejski Bank Centralny proponuje ramy prawne dla walut wirtualnych, które zapewniłyby wyższy poziom bezpieczeństwa, stabilności i wydajności transakcji. Takie ramy obejmowałyby identyfikację i wykorzystanie kluczy prywatnych do transakcji z wirtualnymi walutami. Istniałby również prawny obowiązek blokowania nieautoryzowanych lub oszukańczych transakcji.

Ograniczona odpowiedzialność dla firm w wirtualnych walutach

Odpowiedzialność firm w wirtualnych walutach jest bardzo ograniczona. Chociaż waluty wirtualne są tworzone w sposób zdecentralizowany, a ich użytkownicy są wynagradzani za udział w sieci, odpowiedzialność za transakcje przybiera formę pewnego poziomu zaufania do podmiotów tworzących waluty wirtualne. Potęguje to fakt, że same transakcje zawierane są nie tradycyjnymi, nieprzejrzystymi kanałami, ale za pośrednictwem specjalistycznego oprogramowania. Ten rodzaj wpisu wymaga wysokich umiejętności technicznych i znajomości obowiązującego prawa. W przypadku walut wirtualnych sam proces tworzenia jest szczegółowo dokumentowany technicznie w dokumentach technicznych. Nietrudno sobie wyobrazić, że wiele problemów związanych z rozwojem walut wirtualnych wynikało z braku spójnych i uniwersalnych ram prawnych dla zagadnień związanych z walutami wirtualnymi.

Generacja II - Bitcoin (i inne kryptowaluty)

Bitcoin rozwiązuje większość problemów poprzednich wirtualnych walut. Bitcoiny mogą być wysyłane natychmiastowo w dowolne miejsce na świecie, gdzie jest internet (lub sieć komórkowa), bez prowizji i bez pośredników. Nasze pieniądze nie są już własnością banków i rządów. W przypadku przelewu nie powierzamy pieniędzy osobom trzecim, więc nikt nie ma na niego wpływu i nie może nim manipulować ani decydować o jego statusie. Bitcoinów nie można fałszować ani kopiować.

Bitcoin pozbawiony jest czynnika ludzkiego, wszystko odbywa się według z góry określonych reguł przyjętych demokratycznie przez większość użytkowników systemu.

W bitcoinie wszystkie operacje są publiczne, ale nie wiemy, kto je wykonywał i do kogo należą.

Przy tworzeniu nowego adresu nie jest konieczne podawanie danych osobowych. Żaden urzędnik nie może również zablokować tego adresu i uniemożliwić nam dostępu do naszego BTC. Dlatego Bitcoin zapewnia znacznie większą anionowość, prywatność i poczucie bezpieczeństwa niż wspomniane wcześniej wirtualne waluty. W obliczu tak wielu możliwości naturalnie pojawia się pytanie „jak działa Bitcoin?”

Blockchain - księga transakcji bitcoin

Załóżmy, że każda transakcja w sieci bitcon jest rejestrowana w księdze. Jeśli wysyłamy komuś bitcoiny, w tej książce jest wpis mówiący, że bitcoiny z naszego portfela są odejmowane, a następnie przypisywane do adresu docelowego.

Jeśli wszystkie transakcje w sieci bitcoin są zapisane w otwartej księdze, łatwo jest policzyć, kto i ile bitcoinów powinien mieć na koncie. Ilustracyjny i uproszczony przykład książki:

  • Jacek ma w portfelu 25 bitcoinów;
  • Jacek wysyła 3 bitcoiny do Marka;
  • Jacek wysyła 2 bitcoiny do Adama;
  • Marek wysyła 2 bitcoiny do Grześka;
  • Grzesiek wysyła 1 bitcoin do Jacka.

Na podstawie tej demonstracyjnej księgi kont możemy dokładnie policzyć, ile bitcoinów posiada dana osoba. Jacek ma 21, Adam 2 BTC, Marek 1 i Grzesiek mają po 1 bitcoinie. Dzieje się tak również w przypadku łańcucha bloków bitcoin. Saldo naszego konta obliczane jest na podstawie księgi transakcji. Wystarczy, że znamy klucz prywatny do naszego adresu, który identyfikuje nas w książce.

Pytanie brzmi, czym różni się od bankowości elektronicznej, która przecież działa w podobny sposób?

Na zewnątrz podobny, od spodu diametralnie inny

Nie bylibyśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie „jak działa Bitcoin?” Bez zagłębiania się w to głębiej. Zacznijmy jednak od krótkiego podsumowania właściwości scentralizowanych systemów stosowanych w tradycyjnej bankowości. To tutaj banki prowadzą swoje księgi rachunkowe. Dlatego mogą dowolnie nadpisywać, przepisywać, zmieniać i manipulować zapisami. Jako osoba z zewnątrz nigdy nie możemy zagwarantować, czy aktualne dane są historyczne, czy też zostały właśnie zmodyfikowane. W przypadku bitcoinów aktualne kopie księgi rozliczeniowej są dostępne dla wszystkich użytkowników sieci

Tagi: bitcoin, prawo,